Príslušníkom polície sa podarilo objasniť viac ako 57 percent spáchaných trestných činov a v tomto ukazovateli sa zaradili na prvé miesto v rámci Slovenska. Konštatoval to dnes na stretnutí s novinármi riaditeľ Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Prešove (KR PZ) František Leško.
Najviac trestných činov sa stalo v pôsobnosti Okresného riaditeľstva PZ v Poprade, za ním sa v tabuľke kriminality umiestnili Prešovský a Humenský okres. Najväčším, takmer 50-percentným podielom sa na kriminalite v kraji podpísala majetková trestná činnosť. Páchatelia spôsobili na území kraja celkové škody, ktoré sa vyšplhali na 29,1 milióna eur (879,09 milióna Sk). Z deviatich vrážd, ktoré boli spáchané počas minulého roka, sa policajtom podarilo šesť objasniť, ďalšie sa nachádzajú v štádiu vyšetrovania a preto sa k nim vedenie odmietlo vyjadriť. Zástupca riaditeľa Karol Korpáš nechcel komentovať ani vyšetrovanie série 14 požiarov osobných áut v popradskom regióne, iba uviedol, že na tomto prípade pracuje skupina expertov a akékoľvek poskytnuté informácie by mohli viesť k sťaženiu vyšetrovania.
V oblasti dopravnej nehodovosti zaevidovali policajti v tomto regióne 7760 nehôd, pri ktorých zahynulo 73 ľudí a 1542 utrpelo ľahké prípadne ťažšie zranenia. Vysoké percento smrteľných prípadov tvorili nemotoroví účastníci cestnej premávky, teda chodci a cyklisti. Najčastejšími príčinami havárií boli porušenia základných povinností vodiča, nesprávny spôsob jazdy a neprimeraná rýchlosť.
Napriek niektorým nelichotivým štatistickým ukazovateľom dnes František Leško hodnotil činnosť polície na území kraja pozitívne. Rovnako kladne hodnotil procesy v prípade zavedenia eura a vyzdvihol prácu kolegov v oblasti prevencie kriminality.
\"Som presvedčený, že na znížení nápadu trestnej činnosti sa v prvom rade podpísala preventívna činnosť a posilnenie obvodných oddelení o 180 policajtov, ktorí vykonávajú svoju činnosť priamo v teréne, \" povedal Leško. Po vstupe Slovenska do schengenského priestoru došlo na území kraja aj k redukcii stavu príslušníkov hraničnej polície a preto krajské riaditeľstvo pristúpilo k ich presunu na jednotlivé obvodné oddelenia. Takýmto spôsobom sa im podarilo posilniť útvary v Poprade, Kežmarku a Sabinove. Leško pozitívne hodnotil aj spoluprácu s niektorými mestami a obcami v kraji, ktoré prejavili vysokú mieru iniciatívy v prípade vytvorenia podmienok pre zriadenie útvarov polície na svojom území.